Çift ve Evlilik Terapisi

Çift ve Evlilik Terapisi evli olan ya da olmayan çiftlerin ilişkilerinde karşılaştıkları sorunları ele alan bir terapi çeşididir. Çiftlerin ilişkilerinde inişlerin ve çıkışların yaşandığı, ilişkinin durağanlaştığı ya da anlamını yitirdiği dönemler olur. Böyle zamanlarda Çift ve Evlilik Terapisine ihtiyaç duyulabilir.

Terapide çiftler seanslara birlikte alınırlar. Terapist her iki partnere de eşit mesafede kalarak ilişkideki rolleri, sorunun kaynaklandığı noktaları inceler ve geri bildirimde bulunur. Terapinin amacı ilişki ve iletişim sorununa yol açan problemlerin kaynağını bulmaktır. Çiftler genellikle kıskançlık, birbirini anlamama, ortak zevklerin olmaması, sorumlulukların yerine getirilmemesi, aldatma gibi sorunlarla terapiye başvururlar.

Hepimiz belirli yaşam şartlarına, kurallara, aile geleneklerine, yaşam tarzlarına sahibiz. Evlendiğimiz güne dek bu koşullarda yaşamaya alışkın haldeyizdir. Bu, bizim kendi yaşam sistemimizin olduğu anlamına gelir. Evlendikten veya bir ilişkiye başladıktan sonra artık bir sisteme daha adapte olmak, onu görebilmek ve anlamak koşullarına sahip oluruz. Yeni aile geleneğine, yaşam tarzına, kurallara bir ilişkiyle beraber merhaba deriz.

Partnerimizin sisteminde yaşamak onu doğrudan kabul etmek anlamına gelmez fakat entegre olabilmek doyumlu bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Çoğu evlilikte yaşanan ilişki problemlerinin nedeni bu sistemler arası farklara uyum sağlayamama, alışkın olanın dışına çıkamama, geçirgen sınırlara sahip olamamakla ilgilidir. Evlilik ve ilişki terapilerinde her iki sistemin de incelenerek birbirlerine daha yakından ve anlayışla bakabilmesi terapi hedeflerinden bir diğeridir.

“DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK İÇİN AİLEYİ DEĞİŞTİRMEK GEREKİR.” (Virginia SATİR)

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Evlilik öncesi danışmanlıkta Çift ve Evlilik Terapisi modelinin içerisinde yer alır. Evlilik öncesi çiftlerin yaşadığı sorunlar, fikir ayrılıkları, çiftin birbirine uygunluğu gibi konular Evlilik Öncesi Danışmanlık konuları arasındadır.

BOŞANMA ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Boşanma öncesi danışmanlık evliliği bitirmek üzere olan partnerler arasında yaşanabilecek duygusal ve sosyal sorunları en aza indirgemeyi hedefler. İlişkide çocuk olan aileler boşanma öncesi danışmanlığı daha sık tercih ederler. Yaşanan ilişki çatışmaları yalnızca çift olarak değil, bireysel olarakta zorlayıcı bir süreçtir. Bazen bireyler boşanma öncesi danışmanlığı çift olarak almazken yalnız da tercih edebilirler.

“HUZURLU BİR BOŞANMA, SAVAŞI ANDIRAN BİR EVLİLİKTEN İYİDİR.” John GOTTMAN

Sonraki

Bireysel Terapi

Yorum yapın

Arayın WhatsApp Konum